41. DÖNEM KOMİTELERİN FAALİYET RAPORLARI

 

AKADEMİ KOMİTESİ

Özlem Akay, Özlem Tokman, Aslı Bilgen Katmerci, Nigar Kılıç

Türkçe Dersleri

Türkçe derslerimiz, Sayın Ayla Kahyaoğlu tarafından Türk Japon Derneği Vakfı’nda, haftada bir defa Salı günleri, iki seviye olarak gerçekleştirilmektedir.

Söyleşiler

6 Haziran 2021 tarihinde Zoom üzerinden Ayurveda Uzmanı Özlem Tokman tarafından Yönetim Kurulu üyelerimize Ayurveda ile Sağlıklı Yaşam konulu söyleşi düzenlenmiştir.

8 Haziran 2021 tarihinde ilk kadın Neyzen Burcu Karadağ ile Zoom üzerinden DMEDD üyelerine yönelik söyleşi ve mini bir konser etkinliği düzenlenmiştir.

Geziler

16 ve 19 Kasım 2021 tarihlerinde yabancı misyonlara yönelik Ankara Kalesi gezisi düzenlenmiştir. Geziye katılanlara Ankara’nın tarihi, kültürü ve sanatı tanıtılmıştır.

Konferanslar

09 Aralık 2021 tarihinde Türk Japon Vakfı işbirliğiyle, arkeolog  Alper Yurdemi tarafından, kendi koleksiyonuna ait değerli antika Osmanlı nakışlarının tanıtıldığı, çok sayıda yerli ve yabancı katılımcının iştirak ettiği bir konferans düzenlenmiştir.

 

DAYANIŞMA KOMİTESİ

Olcay Doğan, Aslı Uraz

Derneğimizin eğitim katkıları, Dışişleri Bakanlığı mensuplarının çocuklarına yöneliktir.DMEDD eğitim katkıları farklı kategorilerde verilmektedir.

 • Şehit ya da vazife başı vefat durumunda verilen burslar
 • Değişik yaş gruplarına verilen eğitim katkıları
 • 8. Sınıflar İçin Lise Hazırlık Bursları
 • 12. Sınıflar İçin Üniversite Hazırlık Bursları
 • Üniversite Öğrencileri için Eğitim Katkıları
 • Yüksek lisans öğrencileri için eğitim katkıları

Komitemizin ana faaliyetini oluşturan eğitim katkıları çerçevesinde başta görev başında vefat eden mensuplarımızın 9 çocuğuna ve şehitlerimizin 7 çocuğuna olmak üzere, mensuplarımızın çocuklarından üniversiteye devam eden 78 öğrenciye, LGS’ye hazırlanan 7 öğrenciye, YKS’ye hazırlanan 17 öğrenciye, özel durum kategorisinde yer alan 16 öğrenciye burs sağlamaktayız. Ayrıca 2021 yılında yeni ihdas ettiğimiz yüksek lisans kategorisinde de 2 öğrenciye burs verilmeye başlanmıştır. Böylelikle Dernek olarak 2021-2022 yılında burs verdiğimiz öğrenci sayısı toplamda 136 olmuştur.

Ankara Üniversitesi Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Başkanı Sayın Prof. Dr. Birsen KARACA ile ortak yürüttüğümüz proje kapsamında, kütüphanelerinde ihtiyaç duyulan ve temininde zorluk yaşanan kitaplardan büyük bir bölümünü hem fiziki olarak hem de sanal ortamda yurtdışındaki temsilciliklerimiz aracılığıyla temin ettik.

Üniversite bursiyerlerimizden sosyal bilimler dalında eğitim gören öğrencilerimizle “Kamuda Kariyer Uzmanlığı” konulu çevrimiçi toplantıyı gerçekleştirdik.

Derneğimizden üniversite bursu almış olan mezunlarımızla kahvaltı düzenleyerek biraraya geldik. Bu toplantımızla, mezunlarımızın hem kendi arasındaki iletişimi arttırmayı hem de Derneğimizle olan bağlarının güçlendirilmesine katkı sağlamayı amaçladık.

 

SEKRETERYA KOMİTESİ

Seda Akkerman, Deniz Akşin Ergin, Ömür Damla Tantekin

 • 41. Yönetim Kurulu döneminde 6 yeni asıl üye kaydedilmiştir. 14 Şubat 2022 tarihi itibariyle asıl üye sayımız 524 kişidir.
 • “Demirbaş” ve “Üye Kayıt” defterlerimiz kontrol edilmiş, gerekli güncellemeler yapılmıştır. Eksik belge ve iletişim bilgileri nedeniyle DERBIS sistemine kaydı tamamlanamayan üyelerden eksik bilgilerini tamamlamaları istenmiş, tamamlamayan üyelerin üyeliklerinin yönetim kurulu kararıyla sonlandırılacağı bildirilmiştir.
 • Pandemi şartlarında toplantıların çevrimiçi yapılabilmesini teminen bir zoom hesabı alınmıştır. 41. Dönem yönetim kurulu toplantılarının tamamı ve bazı etkinliklerimiz zoom üzeriden gerçekleştirilmiştir.
 • DMEDD web sayfası aktif olarak kullanılmaya başlanmış, ilk kez bu yıl burs başvuruları online olarak web üzerinden alınmaya başlanmıştır.
 • Yapılan tüm faaliyetleri ve projeleri anlatan 4 adet Türkçe ve İngilizce bülten 3 aylık periyodlarla hazırlanmıştır. Bu etkinlik ve projelere dair bilgilendirmeler Derneğin sosyal medya hesaplarından ve web sayfasından da duyurulmuştur.
 • SHOM ile toplantılar yapılmış, olası ortak projeler üzerine görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bu çerçevede, Erimtan Müzesi Müdürü Nazan Gezer’in sunumuyla kendilerine çevrimiçi bir müze tanıtımı düzenlenmiştir.
 • Ankara’da görev süresi dolan büyükelçilerin eşlerine veda, Ankara’ya yeni atanan büyükelçi eşlerine ise hoşgeldiniz mektupları gönderilmiş bu kapsamda görüşmeler yapılmıştır.
 • Derneğimizin kuruluşunun 40. yılı münasebetiyle kurucu üyelerimiz ve ilk yönetim kurulu başkanımız ile yapılan görüşmelerden faydalanılarak DMEDD Kuruluş Öyküsü filmi yaptırılmıştır.
 • DMEDD tarafından 1986 yılında bastırılan ilk Long Play’nin bir kopyası New York Başkonsolosluğumuzun yardımlarıyla ABD’den temin edilerek Derneğimiz arşivine kazandırılmıştır.
 • Dışişleri Bakanlığı Akademi Başkanlığı’nın düzenlediği eğitim programı kapsamında yeni göreve başlayan aday meslek memurları ve eşlerine “DMEDD Tanıtımı,” ilk kez yurtdışında sürekli göreve atanan genç diplomatların eşlerine yönelik “Yurtdışında Görev Yapmanın İncelikleri ve Sorumlulukları” ile ilk kez yurtdışına misyon şefi olarak atananlar ve ve eşlerine “Konut Yönetimi ve Temsil” konulu sunumlar yapılmıştır.
 • Bakanlığımız ile birlikte yürüttüğümüz “Şehitlerimiz: Meslek Büyüklerimizin Tanıklığıyla” konulu proje çerçevesinde gerçekleştirilen mülakatlara Derneğimiz adına katılım sağlanmıştır.
 • İş güvenliği ekipmanları kontrol edilmiştir.
 • Dernek faaliyetlerinde diğer komitelere destek sağlanmıştır.

 

SOSYAL KOMİTE

Didem Türemen, Hayriye Nur Alpay, Mihreta Gedik, Günser Eymir

2021 yılında geleneksel DMEDD kermesini COVID-19 salgını nedeniyle maalesef gerçekleştiremedik. Dış temsilciliklerimize gönderdiğimiz mektuplarda, DMEDD burslarının sekteye uğramaması ve yardım projelerinin sürdürülebilmesi için derneğimize yapılabilecek bağışların önemine dikkat çektik. Bu çerçevede 114 dış temsilciliğimizin katkıları Derneğimize ulaşmış bulunmaktadır.

10 Haziran 2021’de Binicilik İhtisas Kulübü’nde aramızdan ayrılan yönetim ve denetim kurulu üyelerimize bir veda yemeği düzenledik.

8 Ekim 2021 tarihinde, Daphne Restoran’da, ülkemize gelen 17 yabancı misyon şefi eşleri için Türk kahvaltısı eşliğinde “hoşgeldiniz -welcome” etkinliğimizi gerçekleştirdik.

 

YARDIMLAŞMA KOMİTESİ

Gülnur Bigalı, Kadriye Altınok, Aslıhan Özmen  Okan, Çiğdem Ersoy

Projelerimiz

 • Derneğimizin 40. kuruluş yıldönümü sebebiyle bu çalışma dönemimizde şehit diplomatlarımızın adlarının verildiği 5 mesleki teknik anadolu lisesine (MTAL) yardım projesi gerçekleştirdik. Bu okullarımız ve yapılan yardımlar şöyledir:
 1. Kahramanmaraş Onikişubat Şehit İdari Ataşe Galip Özmen MTAL’ye 5 adet bilgisayar.
 2. Ankara Pursaklar Şehit Büyükelçi Daniş Tunalıgil MTAL’ye 5 adet bilgisayar.
 3. İzmir Konak Şehit İdari Ataşe Çağlar Yücel MTAL’ye 3D yazıcı.
 4. İstanbul Bayrampaşa Şehit Büyükelçi İsmail Erez MTAL’ye itfaiye malzemeleri.
 5. Adana Seyhan Şehit İdariAtaşe Bora Süelkan MTAL’ye 1 adet bilgisayar.

Bu okullardan İstanbul Bayrampaşa Şehit Büyükelçi İsmail Erez MTAL ile Ankara Pursaklar Şehit Büyükelçi Daniş Tunalıgil MTAL ziyaret edilmiştir.

Afet Yardımları

 • Ağustos 2021’de ülkemizde yaşanan yangın felaketleri sonrasında Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan ve taşımalı eğitim yapan Belenobası İlk ve Ortaokulu’na bir bilişim teknolojileri sınıfı kurulması için;
 1. 11 adet bilgisayar,
 2. 11 adet bilgisayar masası,
 3. 20 adet bilgisayar koltuğu temin edilmiştir.

Okullara Malzeme Yardımları

 • Mardin Artuklu Höyüklü İlkokulu’nun fiziki şartlarının iyileştirilmesi amacıyla;
 1. 2 adet klima,
 2. 15 adet akordion sineklik,
 3. 1 adet laminasyon makinesi,
 4. 1 adet yazıcı+fotokopi makinesi gönderilmiş,
 5. T.İş Bankası tarafından kitap seti bağışlanmıştır.

Sözkonusu okul ziyaret edilmiş ve yardımlar yerinde görülmüştür. 

 • Geçtiğimiz Kasım ayında Aydın Söke Fevzipaşa Ortaokulu’na 1 adet fotokopi makinesi gönderilmiştir.

Diğer Yardımlar

 • SHOM tarafından DMEDD’e bağışlanan 10,000 TL, Gazi Tıp Mezunlar Derneği öğrenci burs fonuna aktarılmak üzere Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı’na teslim edilmiştir. Toplantıda SHOM yetkilileri de hazır bulunmuştur.
 • Geçtiğimiz yıl görevi başında hayatını kaybeden 2 Dışişleri mensubunun ailelerine vefat yardımları yapılmıştır.

 

MUHASEBE KOMİTESİ

Arzu Kocaoğlu

01 Ocak 2021 - 31 Aralık 2021 tarihleri arasını kapsayan 41. Döneme ait detay mizanlar TL, Dolar ve Euro olarak hazırlanmıştır.  

Hâlihazırda taşınmaz değer olarak 225.000 TL satın alış değeri olan ve ofis olarak kullanılan 1 adet apartman dairemiz mevcuttur.

2013 tarihli dernekler kanununa göre Derneğimiz muhasebede işletme sisteminden, bilanço sistemine geçmiştir. 2021 yılı TL, Dolar ve Euro hesap bilgilerine istinaden (31 Aralık 2021 tarihli TCMB kuruna göre 1 Dolar=13,3290 TL – 1 Euro=15,0867 TL) hazırlanan TL gelir gider tablosu genel kurula sunulmuştur.

 

DENETİM KURULU

Bahar Uysal, Name Nazan Tekin, Şebnem Feriver Gezer

28 Ocak 2022 tarihinde yapılan genel denetimde İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nce düzenlenen Dernek İç Denetim Raporu formatına uyulmuştur.

DMEDD’e ait TL, Amerikan Doları, Euro ve Pound tipi hesapların denetiminde, bütün faturalar, banka ekstreleri, yevmiye defteri, büyük defter, envanter defteri, alındı belgesi kayıt defteri, bağış makbuzları karşılaştırılmış, gelen-giden evrak kayıt defterleri, üye kayıt defteri, karar defteri, demirbaş kayıt defteri kontrol edilmiş olup, yapılan bütün işlemlerin doğruluğu tespit edilmiştir.

Faaliyet komitelerinin çalışmaları incelenmiş ve görevlerini eksiksiz yaptıkları görülmüştür.