Etkinlikler

DMEDD KKTC Gezisi

24-27 Nisan 2024 Ankara

Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (DMEDD) olarak, üyelerimizle 24-27 Nisan 2024 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne, KKTC Dışişleri Bakanı Sayın Tahsin Ertuğruloğlu’nun kıymetli eşi Oya Ertuğruloğlu’nun davetlisi olarak bir ziyaret düzenledik. Ziyaretimizin ilk günü DMEDD Yönetim Kurulumuz ile KKTC Dışişleri Bakanlığı Mensupları ve Eşleri Derneği (DİMED) tarafından organize edilen Bahar Buluşması’nda dostlarımızla bir araya gelme imkanı bulduk.

Programımız kapsamında KKTC Dışişleri Bakanı Sayın Tahsin Ertuğruloğlu, kıymetli eşi Oya Ertuğruloğlu ve T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Sayın Metin Feyzioğlu, kıymetli eşi Birgül Feyzioğlu’nun nazik davetlerine katıldık ve keyifli anılar biriktirdik. Kendilerine misafirperverlikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Gezimiz boyunca Kıbrıs'ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetme imkanını da yakaladık. Girne Kalesi'nin tarihi atmosferini ve ardından Barbarlar Müzesi’nde o dönemin acı hatıralarını tekrar yaşadık. Başkentin yüz yıllardır kalbi niteliğinde olan Lefkoşa Surlariçi bölgesini ve hüzünlü havasıyla Maraş’ı keşfetmek bizler için unutulmaz bir deneyim oldu. St.Barnabas Manastırı Müzesi’nde, Kıbrıs'ın Neolitik Döneminden Roma Dönemine dek geçen tarihsel sürecine şahitlik ettik. Gizemi ve mimarisi ile ünlü Mavi Köşk’te sesimiz sadece kendi kulaklarımızda yankılandı. Geçitköy Barajı’nda yeşil ve mavinin dünya üzerindeki en güzel uyumunu seyrettik. Kıbrıs Barış Harekatının izlerinin yaşadığı Barış ve Özgürlük Anıtı’nın mimarisine hayran kaldık. Gotik mimarinin önde gelen örneği Bellapais Manastırı'nın güzelliğine tanıklık ederken, Salamis Antik Kenti'nde geçmişe bir yolculuk yaptık.

Bu vesileyle eşsiz manzaraları, tarihi durakları ve unutulmaz anılarıyla Kıbrıs gezimize katılan üyelerimizle bu ziyaretimizde emeği geçen Gülnur Bigalı’ya ve Özge Yılmaz’a içten teşekkürler.